Dragi naši umjetnici i prijatelji umjetnosti,u želji da uživamo u što većem broju strastvenih umjetnika, odličnih radova i zanimljivih udruženja i njihovih projekta danas Vam predstavljamo drugu umjetničko udruženje koje nam se pridružilo na Vijugu a to je Kombinart iz Šamca.
Ova mlada skupina umjetnika ima fantastičan cilj promociju mladih umjetnika na naglasak na suvremenu umjetnosti. Ono što im je također rade su odlični projekti o kojima više možete pročitati u nastavku 🤩👇
-
Možete li nam se predstaviti i reći nešto više o Kombinart, Kako je nastala ideja? Koji su vam ciljevi?
Kombinart je samoorganizovana grupa umetnika koja ima za cilj promociju mladih umetničkih stvaralaca sa akcentom na savremenu umetnost . Bavimo se kulturnim i umetničkim aktivizmom,izlaganjem u javnom prostoru..
Okupili smo se u želji da unapredimo kulturu i umetnost u našem gradu,kao i izlagačku praksu.
Galerije u zatvorenom prostoru postale su vremenom pasivne i malo posećene,a mladi autori zapostavljeni.Kliše!Svuda na sličan način gledamo postavke:slika na zidu,skulptura u ćošku ,mladi umetnici retko kada angažovani jer nisu afirmisani ili nemaju elitni status.
Shvatili smo da udruživanjem različiti profila umetnika možemo da dopunjujemo jedni druge i eliminišemo sopstvene nedostatke.Počeli smo na drugačiji način da predstavljamo izložbe i predstavljamo umetnike.
- Koji umjetnici stoje iza Kombinarta?
Milena Obradović vajarka,poseduje savremeni likovni izraz, svoje veštine prilagodila je čak i u digitalnim programima.Poseduje izuzetnu likovnost koju izražava i u crtačkom i slikarskom smislu. Ali zato specijalna veština joj je da nas svakim danom zadirkuje i do suza zasmejava ☺
Milan Bailović grafički dizajner bavi se takodje i autorskim crtežom,digitalnom i analognom fotografijom. U svojoj umetničkoj estetici prepoznatljiv je po tome što voli da kombinuje ručne i digitalnie radove.Njemu je pripao i najteži zadatak,preuzeo je na sebe najveću odgovornost,a to je da trpi Milenu i Draganu svaki radni dan u kancelariji ☺☺
-Marko Gavrilović arhitekta, multimedijalni umetnik izražava svoju kreativnost kroz enterijer,digitalnu i analognu fotografiju,snimanje videa,grafički dizajn.Izrazitost njegovog karaktera je što voli da pije čaj od djumbira ☺
– Dragana Djurdjević slikarka,voli da radi ilustraciju,crteže,murale,umetničke slagalice. Nasuprot likovnoj estetici,Draganina posebna veština je nesnalaženje u prostoru,često zaluta,ali uvek dodje do željene tačke ☺
-
Vaš prvi projekt je Otvorena galerija, možete nam nešto više reći o projektu?
Sagledali smo kulturnu i umetničku problematiku u našem gradu : prazne galerije ,neafirmisanost,kliše izložbe..Rešenje za ove probleme bila je ideja o „Otvorenoj galeriji“ koja je kasnije prerasla u samoodrživ projekat.
Na samom početku naše autorske radove štampali smo na crno-belim papirima i lepili na oglasne table. Skupljali smo radove od mladih autora poput nas i jednom nedeljno organizovali izložbe na različitim lokacijama u gradu. Nakon više izložbi odlučili smo se da konkurišemo sa projektom „Otvorena galerija HD“. Nismo uopšte očekivali da ćemo proći konkurs jer nismo imali iskustva ni u pisanju ni u realizaciji projekata. Ono što je bilo važno tada ,a to je što smo već iza sebe imali izložbe i prikazali kako to može da se unapredi.
Shvatili smo da nam umetnost u javnom prostoru pomaže u mnogo većoj vidljivosti i afirmaciji mladih umetnika. Pored oglasnih tabli počeli smo da izlažemo i na autobuskim stajalištima,bilbordima,pokretnim panoima,glavnom Trgu u našem gradu.. Dnevno ovakav vid izložbi poseti par hiljada ljudi,jer nisu ograničeni na zatvoren prostor.Putovali smo po ruralnim sredinama i prikazivali izlozbe ljudima koji nisu u mogućnosti da posete grad i gradske galerije.
-
Koje mogućnosti vidite u regiji? Kako ih se možete iskoristiti?
Mogućnosti u našoj zemlji su ograničene pogotovu ako se bavite umetničkim izrazom. Više od 70% mladih posle završenog fakulteta prestane da se bave svojom profesijom.Malo sredstava se odvaja za umetnike. Rešenja za ovu problematiku su umetnički projekti,freelance i udruživanje sa drugim sličnim organizacijama.
-
Što mislite kako vaša organizacija može pomoći u širenju umjetnosti i kulture u našoj regiji?
Prikazivanjem umetnosti autora sa našeg podnevlja možete videti novu kultiurnu scenu iz naše regije, njihov način razmišljanja i šta oni nude društvu.
-
Kako je utjecala Korona virus na vaše aktivnosti i općenito na umjetnosti u Srbiji?
U prvom mahu mi kao organizacija smo malo stagnirali i više se okrenuli ličnom radu. Vremenom smo se privikli na novu stvarnost i vratili se organizacionim obavezama. Umetnost u Srbiji generalno sve više prelazi u onlajn format. I sami konkursi sada to dozvoljavaju i praktikuju sve više. Sama tematika korone se istakla u prvi plan.Postoji i onlajn mreža „Umetnici protiv korone“ ,gde autori raznih profila objavljuju svoju umetnost i kritiku na društvo.
-
Kakve planove imate za budućnosti?
Nastavljamo da radimo kao i do sada ,ali naravno u novoj realnosti u kojoj moramo da se prilagodimo. Planiramo povezivanje sa dosadašnjim i novim organizacijama,jer želimo da smanjimo nedostatke u kulturnom i umetničkom smislu.
-
Da li bi i drugim umjetničkim organizacijama predložili da budu dio Vijuge? Kakva su vam očekivanja vezana za Vijugu?
Da,jer povezivanjem što različitijih organizacija ostajemo i opstajemo u kulturnom životu i možemo da zajedno rešimo problematike u kojima se svi nalazimo.Vidljivost nam je svima bitna,treba prikazati svoje stavove. Što nas je više u mreži možemo da lakše rešavamo nedostatke u našim i vašim regijama,jer nije isto kada svoj stav izrazi dve,tri organizacije i kada taj stav pokaže više od 20,30,50,organizacija.
Vijuga je sjajna onlajn platforma naša očekivanja su početak jedne lepe nove saradnje 😀